Veselības ABC Ievads

Cilvēka dzīvi un veselību ietekmē, iedzimtība apkārtējā vide, uzturs un dzīvesveids. Ja attiecībā uz pirmo mūsu rīcības iespējas ir salīdzinoši ierobežotas, tad pēdējie trīs lielā mērā  ir katra personīgās atbildības sfērā. Pavisam nesen jau runājām par to, ka šobrīd valsts dod priekšroku cīņai ar vējdzirnavām, nevis profilaksei, kā arī to, ka Latvijas iedzīvotāji kopumā ir gana informēti par savas veselības aspektiem, taču turpina neveselīgu dzīvesveidu. Tāpat arī ieskicējām to, ka vajadzētu sākt ar izglītību skolās un valsts amatpersonu un sabiedrības viedokļa veidotāju personīgu piemēru. Pēc publikācijas sarīkojām nelielu apspriedi un nolēmām, ka informācija tomēr nevar būt par daudz, tādēļ dosim arī vispārēju ieskatu tam, kā būtu jādzīvo pareizi, lai ar veselību viss būtu kārtībā. Protams, nevaram izslēgt iedzimtības ietekmi uz veselību, taču ir daudzas lietas, ko paši varam darīt.

Apkārtējā vide

Dzīves un darba vide nenoliedzami ietekmē veselību. Ir atšķirība, vai dzīvo Rīgā, Kr. Valdemāra un Elizabetes ielas krustojumā, kas atzīts par vienu no Rīgas piesārņotākajām vietām dēļ auto izplūdes gāzēm vai lauku mājā un nodarbojies ar ekoloģisko lauksaimniecību. Izvēli, kur dzīvot mēs pieņemam paši, taču nereti to diktē darba iespējas. Ja vēlies dzīvot laukos, bet darbs ir tikai pilsētā, ir vērts apsvērt iespēju par pārkvalificēšanos un darba maiņu.

Nenoliedzami jebkuras pārmaiņas ir saistītas ar piepūli, taču nevajadzētu arī dzīvot ilūzijā, ka varēsi līdzīgi kā japāņi nostrādāt 30, 40 gadus vienā darba vietā.

Mūsdienu pasaule ir mainījusies un agri vai vēlu tevi palūgs no darba aiziet vai pats to izdarīsi, jo sapratīsi, ka nevēlies līdz mūža beigām darīt to, ko dari. Apzinoties šo vienkāršo patiesību, varbūt ir vērts sākt rīkoties laicīgi un apzināt iespējas, kas ļauj strādāt no mājām vai veidot uzkrājumus, lai varētu uzsākt pats savu uzņēmējdarbību.

Pagaidām, kamēr vēl neveic kardinālas pārmaiņas dzīvesvidē, Tu vari samazināt nelabvēlīgo fonu. Pārbaudi vai gulta neatrodas uz āderes vai āderu krustpunkta. Ja tā ir, iespēja saslimt un nomirt no vēža strauji palielinās. Izslēdz pa nakti datoru un atvieno bezvadu internetu. Jā, ja dzīvo daudzdzīvokļu mājā pastāv liela iespēja, ka tavi kaimiņi to neizdarīt, taču tas būs solis uz priekšu. Regulāri vēdini telpas, ja dzīvo Rīgas centrā, dari to biežāk vēlu vakarā, kad satiksme nav tik intensīva un nopērc gaisa filtru.

Ieej sludinājumu portālā un aplūko alternatīvas dzīvesvietas. Neskaties tikai savas sapņu mājas vai dzīvokļus. Skaties variantus, kas ir reāli jau šodien. Iespējams, ka vari izīrēt pašreizējo mitekli, ja tas ir īpašumā un paralēli īrēt citu – labākā, harmoniskākā vidē. Varianti ir daudz un dažādi, taču kopumā būtu jācenšas, lai vide, kurā dzīvo un strādā būtu mierīga, harmoniska. Tas ir nozīmīgi.

Uzturs

Latviešu nacionālais ēdiens ir šašliks, taču agrāk tā tas nebija. Šobrīd pārmērīga dzīvnieku olbaltumvielu lietošana ir viens no galvenajiem cēloņiem dažādām  saslimšanām – alerģijām, vēža veidiem, sirds un asinsvada slimībām u.c. kaitēm. Gaļu ēst nav slikti, taču ēst daudz ir ļoti slikti. Agri vai vēlu tas atsauksies uz veselību un vismaz šobrīd cilmes šūnu pētniecība nav attīstīta tik tālu, lai varētu salabot visu, kas ķermenī sabojājas pie ilgstošas, nepareizas pārtikas lietošanas.

Plašsaziņas līdzekļi tiešā vai pastarpinātā veidā mums rāda (reklāmas) un māca (filmas), ka ēst neveselīgu pārtiku ir labi. Uz šī fona mediķu un dietologu rekomendācijas paliek neievērotas. Ja nevari atcerēties visu, paturi prātā galveno. Lieto uzturā tikai tādus produktus, kurus Tu pats varētu izaudzēt vai iegūt dabā. Izvēlies tādas maltītes vai pusfabrikātus, kādus pats varētu pagatavot. Ja tam ir pievienots kāds garšas pastiprinātājs vai piedevas, izvēlies citu variantu. Viens no biežāk izmantotajiem garšas pastiprinātājiem, ko pievieno lielākajai daļai uzkodu, atspirdzinošo dzērienu un ķīniešu ēdienu ir mononātrija glutamāts (E621). Šī piedeva rada atkarību un tieši tās dēļ čipsi un hamburgeri garšo tik labi. Ilgstoši lietojot šādus ēdienus, tiek sabojāta garšas sajūta un rodas atkarība. Vai Tev tas ir vajadzīgs ? Nav ? Tad iegādājies grāmatu, kurā norādīta informācija par visām epiedevām un sāc biežāk gatavot mājās. Savā auto Tu nelej 76 benzīnu, jo auto gluži vienkārši nedarbosies. Mūsu ķermenis ir izturīgāks, taču arī tam ir savas robežas.

Dzīvesveids

Dzīvesveids lielā mērā saistās ar apkārtējo vidi, taču ne tikai. Tu vari dzīvot piesārņotā vietā, taču ar savu dzīvesveidu un attieksmi pret pasauli pacelties virs un būt garīgi un fiziski vesels vai vismaz veselāks.

Vispirms ir apzināšanās, tad doma, tad rīcība, tad rīcības sekas. Apzinies, ka esi pats par sevi atbildīgs un sāc rīkoties jau šodien.

Par pareizu dzīvesveidu ir daudz rakstīts, precīzi un detalizēti runāts ajūrvēdā. Ja neesi par to neko dzirdējis, pameklē informāciju internetā. Pastāv liela iespēja, ka tas pilnībā pārmainīs tavu skatu uz dzīvi, bet sāksim ar vienkāršāko. Pirms gulēšanas neskaties tv vismaz stundu, divas. Miegs būs labāks un arī no rīta sajūta būs labāka. Celies no rītiem agrāk. Pašus svarīgākos dienas darbus var izdarīt tieši agri no rīta. Nav nozīme esi pūce vai cīrulis. Tu vari piemēroties jebkuram dienas ritmam un celties agri un iet gulēt ne vēlāk kā plkst. 22.00 ir pareizi.

Kusties. Nav vajadzīgs svīst sporta zālē, taču cilvēkam ir vajadzīgas kustības. Ilgstošs, mazkustīgs dzīvesveids ir tas pats, kas auto atstāšana stāvlaukumā uz pieciem gadiem bez kustināšanas. Visi iespējamie šķidrumi un detaļas būs izžuvušas un/vai saēdušas pašas sevi. Līdzīgs proces notiek arī ar ķermeni, taču tas tikai neatklājas tik ātri. Pats labākais kustību veids ir peldēšana. To tev pateiks jebkurš ārsts. Otrajā vietā ir joga, bet trešajā cigun, taiči vai kāda cita no ārstnieciskās vingrošanas sistēmām, kas paralēli strādā ar enerģētiskiem līmeņiem. Skriešana bojā ceļus, taču mērenā apjomā arī tā ir noderīga. Ja esi ielaidis vainas un jau ir jūtamas sekas sāc ar mazumiņu – ilgstošas pastaigas svaigā gaisā. Šāda kustība ir saudzīga, taču pat pie tādas pēc pāris mēnešiem būs jūtams pozitīvs rezultāts. Ja tik ilgi nevēlies gaidīt, iespējams, ka jāapmeklē klasiskā masāža vai kāda cita masāžas procedūra. Daļu no izdevumiem nereti apmaksā arī apdrošinātāji, līdz ar to apmeklējums var izrādīties par brīvu. Pēc šāda apmeklējuma gan nevajadzētu gaidīt brīnumus, jo tādi, visticamāk, nebūs, taču tas ir labs sākums turpmākai attīstībai.

Dzīve nozīmē kustību. Ja Tu nekusties, tad nedzīvo Ja ej uz darbu tikai tādēļ ka vajag, nevis gribi, kustība ir ierobežota un dzīves ilgums samazinās. Sāc dzīvot ar pilnu krūti, jo cita dzīve, vismaz šajā ķermenī Tev vairs nebūs.

Ja domā, ka zini, kas jāmaina Latvijas veselības sistēmā, apmeklē Veselības ministriju. Ierēdņi, protams, nav tie paši kustīgākie – dzīvīgākie pasaulē, taču līdz ar jauna ministr parādīšanos viņiem varētu būt interese kļūt aktīvākiem. Ja nekas neizdodas, pieraksties vizītē pie ministra.

Lielie