Makā svilpo vējš – kam negadās

Ir divu veidu cilvēki – tie, kam nauda turās un tie, kas iztērē visu līdz pēdējam un vēl katru mēnesi ir spiesti aizņemties. Ja vien pēdējiem nav ļoti zemi ienākumi, kas neļauj apmierināt pat pamatvajadzības, tad varam secināt, ka viņi nemāk pieturēt naudu. Ir sarakstītas daudzas grāmatas par to – kā piesaistīt naudas enerģiju, kas jādara, lai kļūtu par miljonāru – tām ticēt ir katra personīgā izvēle.  Daudz nozīmīgāk ir saprast, ka, ja Jūsu izdevumi būs lielāki par ienākumiem, uz zaļa zara netiksiet nekad.

Paskatieties sev apkārt. Ir daudzi cilvēki, arī slavenību vidū, kam ir lieli ienākumi, viņi saņem pat miljonus, bet pēc karjeras beigām piesaka bankrotu un dzīvo no pabalstiem. Jā, viņi nav spējuši iemācīties rīkoties ar naudu, nav ieguldījuši pareizi un ir tērējuši vairāk nekā pieklātos. Tā var gadīties katram, kas nav apzināti disciplinējis savas vēlmes un pircis un tērējis pārāk daudz. Latvijā cilvēki, kas veido uzkrājumus nav daudz. Pateicoties valsts atbalstam pensiju otrā līmeņa veidošana ir obligāta visiem darba ņēmējiem un tur tiek ieskaitīta daļa no viņu uzkrājumiem. Trešais pensiju līmenis nav obligāts un praksē arī nav izdevīgs, jo līdzekļu ieguldītāju ne vienmēr realizē klientu interesēm atbilstošas stratēģijas. Piemēram, tie, kas ieguldīja līdzekļus Swedbank dinamiskajā depozītā vai Austrumeiropas fondos vēl ilgi gaidīs, kamēr viņu ieguldījumi sasniegs 2007.  gada līmeni. Pieaugums dažu procentu apmērā katru gadu to nespēs labot. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kam ir vēlme parūpēties par savu nākotni vajag iemācīties ieguldīt naudas līdzekļus uzticamos un drošos finanšu instrumentos. Uzņēmumu akcijas ir labākais variants. Jāizvēlas uzņēmums, kurš regulāri izmaksā dividendes un ir pietiekami liels. Protams, vienmēr pastāv iespēja, ka uzņēmums bankrotē, bet risks ir vienmēr. Ja gribat mazināt risku, sadaliet līdzekļus un ieguldiet vairākos uzņēmumos dažādās valstīs, dažādās industrijās. Ja ienākumi un uzkrājumi nav pietiekami atliek riskēt vai paļauties uz fondu uzturētāju prasmēm.

Pirms sākt ieguldīt naudu, ir jāatgūst kontrole pār savām finansēm. Dažādi interneta aizdevumi un kreditlinija nav piemērotākais ceļš. Jums ir jānomaksā visi parādi un jāsāk veidot uzkrājumi. Sākumā tas nebūs viegli, bet, kad sāksiet, sapratīsiet, ka to var izdarīt. Jau pēc pusgada domāsiet kā finansists, taču nevajag ieslīgt galējībās. Ja darba alga ir 500 eiro, nevajag dzīvot pusbadā, cenšoties ietaupīt 200 vai 300 eiro mēnesī. Daudz labāk šādā variantā ir paaugstināt kvalifikāciju vai sākt strādāt citā darbā, papildus darbā, kas ģenerēs lielākus ienākumus. Darbs ārzemēs nav slikts variants, ja vien esiet gatavi doties emigrācijā, bet arī Latvijā var pietiekami labi nopelnīt, ja zina, ko dara. Kad būsiet sakrājuši vismaz 500 vai labāk 1000 eiro, ir vērts sākt domāt par pirmajiem ieguldījumiem.

Pirms naudas sakrāšanas izpētiet statitstiku par uzņēmumiem biržā un iegādājieties literatūru par finanšu analīzi, akciju tirgiem. Noderīgs ir arī forums wallstreet.lv, kur praktiķi apspriež dažādus ikdienas darījumus. Ja Jūs būtu ieguldījuši naudu, piemēram, Olainfarm 2009. gadā, iegādājoties akcijas par 50 centiem, tad tagad varētu tās pārdot jau par 7,5 eur/gab. Nav slikti nopelnīt 15 reizes vairāk nekā ieguldīts 7 gadu laikā, vai ne, bet akcijai bija arī lielāka cena un zinātāji paspēja nopelnīt vēl krietni vairāk. Protams, šāds lēciens nenotiek ar katru uzņēmumu, taču tieši tādēļ ir svarīgi mācīties un saprast ar cik lielu naudas daudzumu Jūs varat riskēt investīcijām un, cik liela daļa atliks nebaltām dienām jebkurā variantā. Atcerēsimies, ka jo lielāks vecums, jo lielāka daļa naudas būtu jāiegulda konservatīvi, jo uz pensiju paļauties, tomēr nav pārlieku prātīgi.

Tiem cilvēkiem, kuriem ir vajadzīgs īstermiņa aizdevums tajās reizēs, kad iekrājumi vēl nav izveidoti, bet ir steidzama vajadzība var izlīdzēt krediti online, tikai jāatceras, ka to procenti un komisijas maksas ir augstas. Ja neesat droši, ka varēsiet atmaksāt naudu no nākamās algas, šis pakalpojums nav paredzēts Jums. Veidojot uzkrājumus, iemācīsieties rēķināt – kas ir izdevīgāk aizņemties, vai izlietot personīgos ietaupījumus vai ieguldījumus. Depozīti bankā šobrīd ir ar negatīvu vērtību un naudas turēšana bankā no finansiālā izdevīguma viedokļa ir gandrīz tāda pat kā turēt naudu zemes bankā drošā metāla kastē. Par depozīta līguma laušanu tiek piemēroti soda procenti, tādēļ, ja turat naudu bankā, tad tikpat labi tagad varat to turēt krājkontā. Ieguvums būs aptuveni vienāds, bet tāpat varat turēt savā kontā. Valsts garantē, ka noguldītāji, kuru bankas tiek likvidētas atgūst 70 tūkstošus eiro. Tas ir pietiekami daudz līdz brīdim, kamēr kļūsiet par turīgu investoru.

Lielie