Virtuālā nauda Latvijā un aizdevumi internetā

Latvijas iedzīvotāji jau ir pieraduši, ka makos glabājas, nevis naudas žūksnis, bet bankas karte. Vairumam tā ir debetkarte, bet parasti tā tiek saukta par kredītkarti, kas gan nav īsti pareizi. Debetkartē tiek glabāta tikai katra personīgie naudas līdzekļi, savukārt kredītkarte ir bankas piešķirts aizdevums, kuru var izlietot saskaņā ar bankas nosacījumiem ar salīdzinoši samērīgiem procentiem. Ja tas ir tik izdevīgi, kādēļ ikvienam nav kredītkarte ? Jautājums šķietami vienkāršs, taču atbilde diemžēl nav iepriecinoša. Absolūti lielākā daļa, kam būtu vajadzīga kredītkarte to nevar saņemt. Saskaņā ar komercbanku politiku VISA Classic, VISA vai citas kredītkartes ir pieejamas tikai klientiem ar vidējiem un augstiem ienākumiem. Latvijas apstākļos, tas nozīmētu, ka uz kredītkarti var pretendēt iedzīvotāju, kuru ienākumi ir sākot no 700 eiro neto (uz rokas).

Rezultātā mēs nonākam pie secinājuma, ka iegūt kredītkarti var mazāk kā viena ceturtā daļa (pēc citiem datiem viena trešdaļa) pilsoņu un/vai nepilsoņu. Pārējiem situācijās, kad steidzami vajag naudu atliek paļauties uz cita veida finansējuma piesaisti, par ko mēs parunāsim nedaudz vēlāk.

Virtuālā nauda, protams, nav tikai banku maksājumu kartes, taču gandrīz visus virtuālās naudas veidus vieno tas, ka tā tiek pārsūtīta caur komercbanku maksājumu sistēmām. Viens no izņēmumiem ir BitCoin, kas tiek pelnīta, mainīta un pārsūtīta ārpus SWIFT maksājumu sistēmas, kā rezultātā rada nepatiktu daudzu valstu valdībām. Latvijā daudz pazīstamāka par BitCoin ir Paypal – kas ir starpnieks interneta pirkumos starp banku, pircēju un pārdevēju un nodrošina, ka problēmu gadījumā pircējam tiek kompensēti radušies zaudējumi.

Visbiežāk izmantotais virtuālās naudas veids ir – internetbanka. Ar internetbankas palīdzību tiek veikti neskaitāmi darījumi. Ik dienas to izmanto gan fiziskas, gan juridiskas personas. Ņemot vērā pakalpojuma popularitāti sarūk banku filiāļu apmeklētāju skaits un aizvien vairāk kredītiestādes slēdz savas neperspektīvās filiāles reģionos un pat galvaspilsētas mikrorajonos. Ar internetbankas palīdzību iespējams norēķināties jebkurā diennakts laikā, taču maksājumi tiek veikti tikai darba laikā. Tas ļauj ietaupīt laiku, jo nav jādodas uz filiāli un tas ir arī vienkāršāk, jo pirkumus internetā iespējams veikt bez jebkādas aizķeršanās. Lielā mērā tieši pateicoties internetbankas sniegtajām priekšrocībām un tādiem servisiem kā Paypal ir uzplaukusi visa interneta komercija un globālā tirdzniecība ir pieņēmusi pilnīgi jaunus apmērus.

Ko darīt tiem, kam nav kredītkarte

Dzīvot sev pieejamo līdzekļu ietvaros – no algas līdz algai, vai pat veidojot nelielus uzkrājumus ir iemanījušies liela daļa, taču ne visi. Reizēs, kad vajag papildus naudu neparedzētu rēķinu apmaksai vai gadās pārejoši zaudēt darba spējas, ir labi, ja ir uzkrājumi. Diemžēl atbilstoši statistikai uzkrājumus veido vien neliela daļa Latvijas iedzīvotāju. Otrs labākais variants, ir atbalsts no tuviniekiem vai draugiem, jo šāds atbalsts ir ar elatstīgu termiņu un bez procentiem vai komisijas maksas. Trešais variants ir aizņemšanās no trešajām personām, bankām vai mazo kredītu devējiem.

Atkarībā no izglītības līmeņa, atalgojuma un līdzšinējās sadarbības ar aizdevējiem tiek izvēlēts viens vai otrs risinājums. Ja ir laba sarabība ar banku, bet nav kredītkarte, iespējams, tādu var saņemt, taču jārēķinās, ka līdz kartes saņemšanai var paiet viena, divas nedēļas. Aizņemties no privātiem aizdevējiem drīkstētu vien tad, kad tie ir personīgi pazīstami un nav šaubu par to patiesajiem nolūkiem. Alternatīvs risinājumis ir aizņemšanās no mikro kredītu devējiem. Tā dēvētie sms krediti uz vienu vai vairākiem mēnešiem ir pieejami aptuveni 10 – 60 minūšu laikā. Atkarībā no līguma nosacījumiem, aizdevums ir jāatmaksā vienā vai vairākos maksājumos. Jaunajiem klientiem tiek piedāvāts pirmais kredīts bez maksas komisijas. Tas nozīmē, ka termiņa beigās ir jāatmaksā tik, cik sākotnēji paņemts. Vienīgā pārmaksa šajā variantā ir maksa par reģistrācijas pieteikuma aizpildīšanu (parasti 1 eiro cents). Piedāvājums izklausās salīdzinoši vilinošs, taču saskaņā ar statistiku daļa aizņēmēju nav spējīgi atgriezt parādu savlaicīgi un ir spiesti maksāt par līguma darbības termiņa pagarināšanu. Maksa par šādu iespēju ir salīdzinoši augsta un būtībā ir viena no tām izmaksu pozīcijām uz kurām aizdevēji nopelna lielu daļu no saviem ienākumiem.

Maksimālā summa, ko iespējams aizņemties internetā bez bankas ir 3000 eiro, taču uz tik lielu aizdevumu bez ķīlas var pretendēt vien tie, kam ir ļoti augsti ienākumi. Citiem pastāv variants ieķīlāt auto vai nekustamo īpašumu, bet tas jau ir cita līmeņa darījums par, ko parunāsim kādā no nākamajām reizēm. Atgriežoties pie sms kredītiem, vērts pieminēt, ka pieteikties aizdevumam iespējams no 18 gadiem, biežāk no 20 gadiem, bet galējais vecuma ierobežojums parasti ir 60, 65 vai 70 gadi. Aizdot vecāka gadagājuma cilvēkiem mikro kredītu devēji nesteidzas, jo laikam rēķinās, ka pensionāri var nomirt pirms laika. Tiesa, viņi laikam neņem vērā, ka nāves gadījumā mantojuma saņēmēji pārņem arī parādsaistības. Kopumā varam secināt, ka Latvijas iedzīvotāji ir salīdzinoši aktīvi un izmanto virtuālās naudas piedāvātās priekšrocības gan e-tirdzniecībā, gan norēķinos, gan meklējot papildus finansējumu.

Lielie